ІГОР ДЕДИШИН: «ВІДБУВАЄТЬСЯ ПОВЗУЧЕ ЗАХОПЛЕННЯ ПРОЕКТУ УПЛ-ТБ В ІНТЕРЕСАХ MEGOGO»
Генеральний директор «Руху» поспілкувався із журналістами сайту Tribuna.com на тему телепулу та УПЛ-ТБ. На жаль, за незрозумілих нами причин версія розмови, опублікована на Tribuna.com, є неповною, адже були видалені великі пласти думки, відтак, на наш погляд, втрачає цілісність, глибину та масштаби нашої позиції. Відтак для розуміння ситуації пропонуємо ознайомитись із повною версією на офіційному сайті клубу.
ПРО СТРАТЕГІЮ УПЛ-ТБ
— Днями відбулася зустріч клубів УПЛ щодо телепулу. Які її результати?
— Мені результати, чесно кажучи, не дуже подобаються. Не подобається, куди намагаються спрямувати усю цю історію під назвою УПЛ-ТБ.
— Що ви маєте на увазі?
— Коли ми почали обговорювати проект УПЛ-ТБ в рамках робочої групи клубів, то у нас була обрана певна стратегія. Вона полягала у тому, щоб ліга самостійно створювала конкурентний продукт і самостійно його реалізовувала на ринку. Це мав бути проект в кілька етапів.
Ми з клубами домовлялися, що йдемо наступним шляхом – перший сезон максимально «розшарюємо» наш продукт, популяризуємо його, доносимо до максимальної кількості наших вболівальників. Тобто за рік формуємо клієнтську базу, повертаємо лицем до футболу тих людей, які відвернулися і перестали дивитися матчі УПЛ в силу різних обставин. Очевидно, що рівень зацікавленості до чемпіонату впав.
На це є свої причини: в країні війна і усім, так би мовити, не до футболу, Але все на війну не спишеш. Попередній транслятор залишив у спадок купу проблем. Його абсолютна байдужість до рівня картинки вже набила оскомину. А ще у минулому сезоні частина матчів була на ОТТ, частина в Ютубі, ще щось в кабелі. Глядач ніколи не знав, де що дивитися, матчі пересікалися. Одним словом, продукт порвали на шмаття …
Тому ми хотіли почати усе з чистого аркуша. (Робоча група клубів УПЛ - прим.). Побудувати продукт та зробити його максимально зрозумілим для всіх потенційних клієнтів та вболівальників.
Ми планували організувати трансляції на Ютуб-каналі УПЛ-ТБ, зробити їх якісними, і вже потім наповнювати весь ринок цим продуктом через співпрацю з українськими ОТТ-платформами, щоб привчити людей за цей рік бодай правильно користуватися цими сервісами.
Ми планували зробити футбол доступним і на телеканалах. Наприклад, є «Суспільне» чи інші, які працюють у відкритому доступі і мають бажання показувати чемпіонат України. Ми наполягали на тому, щоб чемпіонат був максимально доступним продуктом у сезоні 2023/24.
І саме у цьому полягала й пропозиція «Руху», яку ми виклали у відкритому листі до усіх клубів УПЛ. І я радий, що клуби підтримали ідею і погодилися йти шляхом створення УПЛ-ТБ. Єдине, що клуби сказали, що готові самостійно фінансувати свої домашні трансляції.
Лише через рік ми мали почати плавний перехід на платну модель. Так би мовити, спочатку створи якісний продукт та покажи товар лицем вболівальнику. І лише потім вимагай оплату.
ПРО НЕСПОДІВАНУ ПОЯВУ MEGOGO У ПРОЕКТІ УПЛ-ТБ
— І на якому етапі ви зараз?
Мені видається, що зараз відбувається не те щоб повзучий переворот, а технічне, повзуче захоплення проекту УПЛ-ТБ в інтересах однієї компанії, якою несподівано виявився сервіс MEGOGO.
Я б дуже не хотів, щоб це сталося, і тому я застерігаю і колег, і тих, хто зараз рулить цим процесом, Женю Дикого та іже з ним. Щоб потім, коли усе, не дай Боже, накриється мідним тазом, ви не говорили, що я мовчав і мене ніби все влаштовувало. Тому я не мовчу, а говорю про те, що мені не подобається і не влаштовує.
Ми, як клуб «Рух», не готові інвестувати кошти в приватний бізнес MEGOGO. Це наша тверда позиція.
У середу, коли Ліга відбилась від пропозиції ХСпорт, на нараді, на якій були присутні представники 13 клубів, головну скрипку у всій цій історії починає грати такий собі хлопець на ім’я Артем Панченко.
Він розказав якими необмеженими можливостями володіє сервіс MEGOGO, яка професійна команда створює його, чому матчі УПЛ потрібно показувати саме у них і ще про багато різних «заманушок». Але парадокс полягав у тому, що в кінці півторагодинного виступу хлопець з MEGOGO забув зробити бодай якусь (навіть не фінансову) пропозицію клубам.
Відбуваються другі збори, і на них те ж саме. Представник MEGOGO багато говорить про експертизу ринку, про те, як би було добре розмістити в них на сервісі трансляції матчів. Але нічого не говорить, що MEGOGO готове оплатити виробництво цих матчів. Тобто, ви клуби виготовляйте трансляцію за свій кошт. А ми вас у себе просто розмістимо. Погодьтесь, складно себе відчувати щасливим від такої пропозиції.
Відбуваються якісь дивні речі. Створюється ситуація в інтересах якогось певного кола людей.
ЯК MEGOGO НАВ'ЯЗУЄ КЛУБАМ КОМПАНІЮ «ІНЖЕНЕР-СЕРВІС»
— Що конкретно вказує на це?
MEGOGO зараз взяв кермо правління у свої руки і Артем Панченко розповідає, куди нам йти, куди бігти і що робити. По суті, він веде всі засідання зараз. Спочатку, з ініціативи деяких клубів, його запросили як експерта ринку, а тепер він трансформувався в керівника УПЛ-ТБ, а Женя Дикий йому всіляко в цьому підігрує.
На останнє засідання Панченко вже привів з собою двох представників компанії «Інженер сервіс» - Коротченка та Белінського. Питається, якого милого? Та дуже просто – компанія «Інженер сервіс» надає технічні послуги зі знімання матчів, вони володіють ПТСками, знімають для MEGOGO поєдинки збірної та єврокубків. Тому Артем Панченко напевне вирішив, що і ми мали би потрапити в обійми їхнього технічного партнера. Хто як не MEGOGO та «Інженер сервіс» врятують український чемпіонат?
Коли у перший день знайомства MEGOGO почало спілкуватися з нами, на першій нараді з клубами, вони виступали за УПЛ-ТБ. Але поставили умову - для того, щоб свої матчі ви показували на MEGOGO клуби повинні відповідати певним стандартам. Ці стандарти – це компанія «Інженер-Сервіс». Вона має відповідну техніку. І ціна такого задоволення від восьми з половиною до десяти тисяч доларів за один матч.
Я кажу: «Хлопці, на ринку не тільки один «Інженер-Сервіс», є й інші компанії, які теж пропонують схожі послуги і відповідають певним стандартам». Чому зараз все зводитися лише до «Інженер-Сервіс»?
ЧИЇ ІНТЕРЕСИ ЛОБІЮЄ ОЛЕКСАНДР ДЕНИСОВ?
Є й інші сумніви щодо чесності проекту з MEGOGO. Активну участь в його лобіюванні бере Олександр Денисов. Саша відкрито проштовхує ідею, щоб клуби не створювали YouTube канал «УПЛ-ТБ», а одразу йшли на MEGOGO.
Це виглядає дивно. Адже відомо, що сам Денисов володіє приватним бізнесом, який називається YouTube канал «Футбол 2.0». Цей канал, з мільйоном підписників, йому дістався у спадок з доброї волі колишнього власника каналу «Футбол» Ріната Ахметова.
Сьогодні MEGOGO забезпечує ютуб канал Денисова контентом, і вони успішно монетизують його на двох. Тому і Денисов, і MEGOGO знають, які бюджети крутяться в ютубі. І хто як не вони мали би знати, що YouTube канал «УПЛ-ТБ», який в рік протранслює 195 матчів, хайлайтів, студій та іншого контенту на весь світ, міг би легко заробити 500-700 тисяч доларів. І це би серйозно компенсувало витрати на виробництво трансляцій. Але на YouTube нам наполегливо рекомендують не йти. Йдіть одразу на MEGOGO.
Це наводить на певні думки. Я б хотів, щоб у мене забрали мої сумніви. Але поки їх стає все більше. Скажу більше, це ж прямий конфлікт інтересів приватного бізнесу Саші Денисова з УПЛ ТБ, з клубами УПЛ. В тому числі з ФК «Полісся», в якому він паралельно працює менеджером.
«Рух» з самого початку заявляв, що нам потрібно створити первинний майданчик, звідки зможе стартувати проект УПЛ-ТБ. І вже з ютуба розшарювати наш продукт. Але Денисову та MEGOGO такий варіант не підходить.
Нащо їм плодити конкурента?
Якщо сьогодні в футбольному ютубі з’явиться такий гравець як УПЛ-ТБ, який за 3-5 років зможе назбирати до 500 тисяч підписників, то зрозуміло, що зайвий рот на ринку … нікому не потрібен.
Ось так нас акуратно та плавно спрямували до того, що нам потрібно йти тільки на ОТТ-сервіси.
КЛУБИ ФІНАНСУЮТЬ ПРОДАКШН ТРАНСЛЯЦІЙ, А MEGOGO ОТРИМУЄ ПРОДУКТ БЕЗКОШТОВНО?
— Але ще не пізно усе повернути в правильне русло?
Тому я й вирішив про це сказати публічно, щоб клуби зрозуміли куди і хто намагається нас втягнути.
Але наразі рулить процесом Артем Панченко. Він направляє уми та поведінку клубів. А рівень власно зробленого контенту оцінює як щось галактичне. Артеме, друже, в цій країні до появи MEGOGO теж грали футбол. Якби ми не критикували інформаційну платформу каналів Ріната Ахметова, але те, які трансляції і супровідний контент робили «Футболи», MEGOGO там і близько не стоїть. Це треба чесно визнати. Так, «Футболи» мали купу інших вад, будучи, по суті, підрозділом ФК «Шахтар» та інструментом інформаційної політики і впливу клубу, але з точки зору показу питань до них не було.
Минулого тижня УПЛ вирвалася з обіймів Setanta. Цієї середи ледве відбили атаку XSPORT. А тепер ось MEGOGO. Ніби змовилися. Не дадуть самим своє зробити.
Не подумайте, що маю особисті образи на компанії. Просто прийшли до нас зарано. Дайте реалізуватися концепції УПЛ-ТБ, клубів та робочої групи, яка над нею працювала.
Тому що знову все зводиться до того, що ми підпорядковуємо усе одному приватному бізнесу під назвою MEGOGO. Ось MEGOGO уже готове продавати наші міжнародні права. А хочете, ми продамо ваш беттінг? А віддайте нам ваш контент, бо у нас на платформі сконцентрована найбільша кількість футбольних уболівальників.
Але я хочу запитати в Артема Панченка, ви хоч один футбольний контент для свого сервісу отримали безкоштовно?
Може італійська Серія А або іспанська Ла Ліга прийшли до MEGOGO і кажуть, беріть, наші клуби за все заплатять.
«Рух» не хоче інвестувати 100 чи 150 тисяч доларів, які ми витратимо на організацію тв-зйомки своїх матчів, в MEGOGO. Ми хочемо інвестувати ці гроші в спільний і зрозумілий для усіх клубів проект УПЛ-ТБ.
Зараз нас 13 клубів. Якщо кожному клубу треба витягнути з власної кишені по 150 тисяч доларів, то це майже 2 мільйони. Виходить, ми просто фінансуємо приватний бізнес MEGOGO під благим наміром створити УПЛ-ТБ.
Ви знаєте, що приватний бізнес MEGOGO рік тому також брав участь у тендері УПЛ. Як і Setanta, вони теж робили пропозицію, що за свій кошт роблять продакшн і дають ще зверху клубам 100 тисяч доларів. А де вони сьогодні з цією пропозицією? Вони почули, що «Рух» фінансує, потім, що клуби… І вони просто стоять і аплодують нам стоячи. Вони знайшли інвесторів для свого бізнесу.
Якщо минулого року Setanta витратила кошти хоча б на продакшн, надурила всі клуби і не заплатила їм взагалі жодної копійки за права, то ці взагалі, просто неймовірні хлопці. Вони вирішили технічно зайти в проєкт, який вже віддає тобі і права, і готовий продукт, і ще сам інвестує це все.
Скажіть, будь ласка, як мені, як одному з учасників УПЛ-ТБ, до цього ставитися? Зрозуміло, що ми будемо категорично проти такої історії.
ЩО MEGOGO МОЖЕ ЗАПРОПОНУВАТИ КЛУБАМ УПЛ?
— Наскільки я розумію з того, що вже пролунало в медійному просторі стосовно MEGOGO, вони хочуть допомогти створити УПЛ-ТБ своїм досвідом та потужностями.
— Який у них є досвід? Не переоцінюйте їх. Ви бачили виробництво студій та програм на MEGOGO? Там, до речі, Артем Панченко десь ведучий. Хай Бог боронить мати такий контент на УПЛ-ТБ. Але якщо є кваліфіковані люди, які пропонують свої технічні послуги та допомогу – ми готові їх прийняти і послухати.
Якщо ж ми говоримо категоріями бізнесу, то тут трохи некоректна ситуація, яка нас не влаштовує. Я її озвучив і говорю про неї в голос. Хай мене переконають в іншому.
— Знову ж таки, наскільки я розумію, MEGOGO готовий допомогти УПЛ-ТБ бути не лише у себе, не тільки на своїй платформі, а й на інших? Не лише ОТТ, і не лише платних.
— Те, що я почув вчора – я вам розказав.
— Якщо брати початкову пропозицію «Руха», то як ви розглядали реалізацію міжнародних прав в рамках проєкту, що ви публікували?
— Ми про міжнародні права не думали, чесно кажучи. Тому що вартість міжнародних прав УПЛ нищівно низька.
Минулого року Setanta теж обіцяла нам реалізувати міжнародні права. Я не почув, що вони їх реалізували і скільки ми отримали.
Зараз просто є стаття доходів - міжнародні права. Але вартує це того, щоб їх реалізовувати? Можливо, простіше для тих мільйонів українців, які виїхали за кордон показати матчі на YouTube каналі «УПЛ-ТБ»? Хіба це не очевидно.
За кордоном зараз у нас серйозна аудиторія, то чому нам нею нехтувати? Я би казав з нею теж працювати і ніяких геоблокінгів не ставити, а зробити максимально доступним продукт в перший рік.
– Власне, це те, що я хотів запитати. Всі клуби, наскільки я розумію, погоджуються з тим, що в перший рік має бути повністю безкоштовний показ.
– В середу всі розуміли. Тому й проголосували за УПЛ-ТБ. Але коли з’явилося MEGOGO вже деякі клуби запитують, а чи можна зробити так, щоб саме наші матчі були в платній підписці?
Зрозумійте, клуби УПЛ вперше стикаються з ситуацією, коли немає транслятора. Коли потрібно самому за усе відповідати. Тому їх кидає то в холод, то в спеку.
До того ж, в усіх у нас різний рівень знань і експертизи про створення продакшну. Тому потрібна материнська компанія під назвою УПЛ-ТБ, яка буде незалежною від самої УПЛ. Але яка буде мати чіткі цілі і персональну відповідальність. Від цього ми ще далеко. Але іншого варіанту немає. Тому в цілому, вважаю, що клуби розуміють, що за один день чи один сезон збудувати проект неможливо.
ЯК ДЕНИСОВ АГІТУВАВ КЛУБИ ЗА XSPORT
– Чому не відбувся проект з XSPORT?
Трохи неприємно на цю тему говорити. Мене сильно «коробить», коли згадую ту ситуацію. За XSPORT «топив» Олександр Денисов. Пам’ятаєте, що відбулося у минулі вихідні? В суботу, 15 липня, Олександр Денисов робить заяву від імені «Полісся», що «Полісся» заходить в УПЛ ТБ. Фразу про торт усі читали. А в неділю Денисов бере слухавку і починає обдзвонювати клуби – як мінімум два, я знаю 100%, що він телефонував, – і переконує переходити на XSPORT.
Тобто, вчора ти за УПЛ ТБ, а сьогодні ти агітуєш за XSPORT, де власником є Борис Колесніков, який є чинним на сьогодні віцепрезидентом «Шахтаря». І про зв’язки Колеснікова з Денисовим відомо всім – це теж не таємниця.
Так само XSPORT дуже активно лобіював і «Шахтар», де особисто Сергій Палкін теж обдзвонював людей і переконував, що треба йти на XSPORT.
«Полісся» і «Шахтар» за п’ять днів тричі перевзулися в польоті. Позавчора були за УПЛ ТБ – все, ми разом, ми до кінця і т.д. – потім зрадили УПЛ-ТВ, почавши просувати XSPORT – приватний телеканал, приватну платформу, яка дає конфлікт інтересів, дає прямий зв’язок між «Шахтарем» і власниками XSPORT, а потім, коли зрозуміли, що їх ідея провалилась, швиденько «присусідилися» на УПЛ ТБ. Тобто, «Шахтар», як завжди, хотів виловити золоту рибку в мутній водичці, яку сам і скаламутив.
Хлопці, де мораль? Яке у вас моральне право взагалі після всього того, що ви зробили, тут всім нам розказувати, як нам жити?
– Повертаючись до теми ютубу. Наскільки я розумію, ютуб дає можливість зробити геоблокінг: в межах України транслювати безплатно, а за кордоном – платно.
– Я проти того, щоб включати будь-який геоблокінг і будь-які обмеження, якщо ми говоримо, що перший рік ми доносимо максимальну інформацію про наш продукт, що ми хочемо, щоб його дивилися мільйони, а з тих мільйонів через рік, умовно кажучи, сотні тисяч перейшли на платні OTT-сервіси, і ми, як УПЛ ТБ та клуби, почали заробляти.
ПРО РЕАКЦІЮ КЛУБІВ УПЛ З ГОЙДАЛКАМИ ДОВКОЛА ТРАНСЛЯТОРА
– Як на засіданні реагують інші клуби?
– Я не хочу в цьому сильно заглиблюватись і комусь давати оцінки. Це не зовсім коректно. Розумієте, в нас останні засідання перетворилися на лекцію Артема Панченка, плюс говорять три-чотири клуби. Говорять, в основному, Денисов, Гагарін з «Кривбаса», «Шахтар» і «Рух». «Рух» завжди, типу, дуже незручний – такий, знаєте, їжачок колючий, бо постійно говорить вголос про неприємні комусь речі.
Я розумію, що ми вже там дратуємо всіх своєю позицію і принциповістю, але в мене є питання, я – такий самий учасник, як і всі інші. Я маю право задавати будь-які питання, які мене турбують, і я буду це робити, попри те, що хтось буде пробувати закрити мені рота чи пробувати якось надавити на більшість.
Просто інші клуби, можливо, в силу не такої глибокої зануреності в цю тему, фактично мовчать. Вони просто хочуть почати транслювати футбол. В нас через тиждень вже чемпіонат починається, а ми вже всіх замучили цими зʼясовуваннями. Деякі люди цю замученість і те, що в нас ліміт часу, просто використовують для того, щоб зробити так, як їм треба, а не розбираються в усіх деталях та усіх загрозах, які можуть виникнути потім.
Я не хочу просто, щоб ми повернулися в 90-ті – початок 2000-х (а ми по суті, зараз поступово рухаємось до цього), коли не було ринку взагалі, коли клуби самі платять за свій продакшн і платять ще телеканалам за те, щоб їх показували.
Куди ми котимося, хлопці?
Ми, ніби, дивимося вперед, ми зараз у 21-му столітті, і хочемо бути сучасною лігою, яка працює за сучасними канонами, вимогами і стандартами, а методика та сама залишилася з 90-х – початку 2000-х. Це мені неприємно.
ПРО ГОТОВНІСТЬ КЛУБІВ САМОСТІЙНО ФІНАНСУВАТИ ПРОДАКШН ТРАНСЛЯЦІЙ
– Але клуби і так зараз готові платити самостійно за продакшн, наскільки я розумію.
– Так, готові платити – така склалася ситуація. Клуби нарешті дозріли до того, що треба об'єднатися, витягнути гроші з кишені і заінвестувати, тому що не прийде дядя з вулиці, просто нема меценатів зараз, які прийдуть і скажуть: «Я хочу заінвестувати гроші в український футбол».
Я би взагалі сказав, що треба інвестувати гроші у власні виробничі потужності, наприклад, щоб клуби також над цим подумали. Але до нас прийшли експерти з ринку – і розказують, що це супер-пупер дорогі інвестиції, дуже дорого купувати ПТС-ки, потім треба буде це все доглядати, оновлювати і т.д. Пани Коротченко з Белінським в чотири руки почали розповідати який це важкий і нерентабельний бізнес - купити власні ПТС, утримувати їх, обслуговувати, постійно модернізувати. Це ж великі мільйони і мільйони грошей. Ні в якому разі не радять клубам купувати власні технічні засоби та обладнання, тому що це не просто дорого, а неймовірно дорого. І що це дуже важкий бізнес. В ФК Рух тоді є зустрічна пропозиція (вважайте її офіційною і комерційною пропозицією). Продайте нам свої ПТС, а потім сходіть до церкви і поставте свічку за здоровʼя всього ФК Рух, що позбавив вас страждань у цьому важкому бізнесі і допоміг вам ще й грошей заробити. Камон, ми готові! Чекаємо ваших пропозицій, панове спеціалісти!
Ви розумієте, що якщо сьогодні, умовно кажучи, УПЛ ТБ буде володіти трьома ПТС-ками і буде мати свій ютуб-канал, свій онлайн-канал чи, дай Боже, свою власну OTT-платформу, то це буде гравець №1 на ринку, я в цьому переконаний. Але бачу, що дуже багато інших представників ринку сильно би не хотіли, щоб це відбулося. А я стою на позиції, щоб УПЛ ТБ стало гравцем на ринку, і український футбол повернувся в порядок денний життя країни.
ВІДСУТНІСТЬ БІЗНЕС-ПЛАНУ ТА КОНКРЕТИКИ ВІД MEGOGO
– Але якщо MEGOGO своєю, так би мовити, підтримкою, своїм досвідом, допоможе УПЛ ТБ розвинутися, навіть з тими умовами, які сьогодні обговорюються, – може, це й на добре?
– Хай тоді покажуть бізнес-план. Слухайте, якщо вони скажуть: «Хлопці, дайте нам безкоштовний контент», просто чесно прийдуть і скажуть: «Минулого року ми готові були потратитися, а тепер клуби вирішили усе оплатити самостійно – ОК, супер. Ми готові скористатися цією можливістю. Ми самі нічого не інвестуємо, але ми вам допоможемо через два роки заробити стільки-то грошей. В нас є футбольна аудиторія, умовно, порядка 3,5 мільйонів абонентів, ми цій аудиторії продамо ваш продукт з місячною підпискою за 50 гривень. 3,5 млн х 50 – рахуйте, скільки це грошей».
Ми, клуби, взяли на себе відповідальність, витягнули свої гроші і несемо всі ризики, пов’язані з реалізацією всього проєкту. Ви нічим не ризикуєте – так візьміть на себе зобов’язання. Якщо ви кажете, що ви експерти на ринку, дуже глибоко занурені в усі процеси і знаєте всі реалії ринку набагато краще, ніж усі клуби, разом узяті, – так візьміть на себе відповідальність, зробіть нам пропозицію і ми підпишемо з вами контракт.
Навіть якщо це буде MEGOGO, і ми побачимо там перспективу – та нема питань, ми будемо готові від усіх інших відмовитись. Якщо це зараз платформа №1, як вони самі себе позиціонують. Рік ми протранслюємо безкоштовно, допоможемо вам створити продукт, розкрутити його максимально, популяризувати, залучити ще додаткову аудиторію на нашу платформу.
Права 13 клубів, 195 матчів на сезон – це справді серйозний ресурс, який коштує грошей. Якщо ми віддаємо його безкоштовно, то я хочу, щоб не вийшло так, що MEGOGO собі ніяких зобов’язань не бере, ніякої пропозиції УПЛ вони не роблять, але рулять процесом, отримують завдяки нашому продукту додаткову аудиторію, а клуби – тихенько курять в куточку.
В чому їхній інтерес? Якщо в них з'явиться кнопочка «УПЛ ТБ» – безкоштовно, і у них всіх благі наміри, супер, навіть за реєстрацію на MEGOGO не треба платити нічого. Зайшло 500 тисяч людей, набили вони базу, в них збільшилася кількість клієнтів MEGOGO – за допомогою чемпіонату України збільшилася, умовно кажучи, на 500 тисяч.
Так, вони безкоштовно прийшли, безкоштовно дивилися український футбол, нас показали, усі задоволені, плескаємо в долоні і т.д. Але MEGOGO отримав плюс 500 тисяч своєї клієнтської бази. І з тих 500 тисяч хтось купить мультики, хтось серіал, хтось ще щось. І для MEGOGO це бінго, це вигідний бізнес.
- У них же є підписки тематичні, які вони продають.
У них є інші канали, за які вони не беруть плату. Для чого вони це роблять? Для того, щоб «пригодувати» клієнта. Прийшов, подивився безплатно, а потім паралельно купив собі те, що тобі цікаво.
– Це інтереси MEGOGO, їх можна зрозуміти, але ж інтерес УПЛ якраз в тому, щоб запустити цей проєкт. Тобто, якщо MEGOGO скористається цим, але допоможе УПЛ ТБ – значить, це не так вже й погано?
– Покажіть нам цю модель.
– А вони не показували нічого, так?
– Не показували нічого, вони поки що кажуть: «Зробіть нам цей продукт, ми вас консультуємо, яким він має бути, яким стандартам він має відповідати і т.д. Дайте його нам, ми рік протранслюємо, а потім побачимо». Тобто, нічого конкретного нема.
Якщо ви – головні експерти на ринку, якщо ви – головна OTT-платформа на ринку, то будьте ласкаві. Ви маєте ресурс, ви маєте аудиторію, як вони говорять, 3,5 млн спортивних уболівальників. Ми віддаємо свій ресурс – так дайте нам можливість на вашому ресурсі також заробити. Давайте будемо партнерами.
ПРО КОРПОРАТИВНУ ДОМОВЛЕНІСТЬ SETANTA I MEGOGO
– За тією інформацією, що виринала (не пам’ятаю, хто саме її озвучував), в рамках співпраці УПЛ ТБ і MEGOGO перший рік безкоштовно транслюється, а вже з наступного починаються якісь доходи. Тобто, щось MEGOGO таки пропонував у цьому плані, якусь стратегію розвитку?
– Це не MEGOGO пропонував, це Ліга визначила таку стратегію, що перший рік ми відкриті для ринку повністю, в нас навстіж відчинені двері, брами, ворота і все, що хочете. А з другого року ми переходимо плавно на платну модель.
Можливо, ви читали моє інтерв’ю, де я наводив приклад про супермаркет і Кока-колу. Заходьте всі і користуйтеся. Ми хочемо для всіх учасників ринку OTT-сервісу створити однакові конкурентні умови. Кожен з них має якусь аудиторію. Хай кожна з цих аудиторій працює в тому числі і на наш продукт. І на них – тому що вони будуть комісію отримувати в межах 15%, і на нас також.
Але давайте зробимо чесну і прозору конкуренцію. Тому що коли MEGOGO минулого року робив пропозицію, для чемпіонату України про те, що вони готові забезпечити продакшн і заплатити 100 тисяч доларів – ви знаєте, що це був договірняк з Setanta. Ну це ж правда!
– Ну я не знаю.
– Гравці ринку, з якими маю досить ґрунтовне спілкування, знають про це. Тобто, вони створили видимість конкуренції, щоб це не виглядало так, що Setanta зайшла в чемпіонат без конкуренції і т.д. За рахунок зговору на ринку вони показали, що була конкурентна боротьба і в ній перемогла Setanta. Зараз Setanta теж зробила спробу. В них була корпоративна домовленість, чи як це називається, що де ми йдемо – там ви, MEGOGO, не йдете, а де йдете ви – там ми не йдемо. Тобто, Setanta сказала: «Чемпіонат України за нами».
Зараз, коли Setanta вчергове спробувала зробити пропозицію УПЛ, вони звернулися до «Інженер-Сервісу» того ж самого і хотіли прорахувати, скільки буде коштувати продакшн, щоб вони розуміти, скільки їм потрібно буде витратити грошей і яку пропозицію тоді фінансову вони зможуть зробити.
«Інженер-Сервіс» їм порахував, що це буде 8,5 тисяч доларів + ПДВ, тобто, грубо кажучи, 10 тисяч доларів за виробництво одного матчу. 2 мільйони їм треба було вкласти лише у виробництво прямих трансляцій, не кажучи про інший супутній продукт – хайлайти, студії, аналітичні програми і т.д. Це ще одна сума, про яку ніхто не говорить. Ці гроші теж треба було викласти, щоб покращити той продукт.
Я так розумію, Setanta роздумувала над цим. Але коли їм порахували такі ціни, вони сказали: «Ні, хлопці, дякуємо, ми не готові». І тоді до них підходить MEGOGO: «Хлопці з Setanta, ви вийшли з чемпіонату? Ми можемо заходити?» І тут з'явилося MEGOGO.
КЛУБИ З MEGOGO: КОМУ ЦЯ СПІВПРАЦЯ СПРАВДІ ВИГІДНА?
– Хочу підсумувати все, про що ми говорили. Клуб «Рух» загалом не проти навіть тої співпраці з MEGOGO, яку сьогодні обговорюють, але вас не влаштовує те, що хтось хоче, скажімо так, нахабно скористатися цією ситуацією?
– Я не вживав би слово «нахабно». Це динаміка поведінки гравців на ринку, назвемо це так.
– Просто ви проти того, щоб хтось ось так скористався ситуацією в УПЛ з трансляціями і отримав якусь вигоду собі?
– Я проти договірняків. Я не проти, щоб хтось заробляв. Якщо не будуть заробляти наші партнери – не заробимо й ми. Ми за те, щоб наші партнери ставали багатшими – бо тоді вони будуть робити багатшими й нас.
– Так, але вас не влаштовує те, що MEGOGO хоче відсіяти інших конкурентів, щоб за продакшн відповідав тільки їхній «Інженер-Сервіс»?
– Так, це не влаштовує і не влаштовує те, що в нас буде, по суті, знову монополія-екслюзив. Ми за вільний ринок, де всі його учасники працюють на умовах гострої конкуренції, якщо говорити в тому числі й про OTT-сервіси.
Ми – прихильники вільного конкурентного ринку. Тому матчі мають обов’язково транслюватися на ютуб-каналі УПЛ ТБ. Це актив ліги. А MEGOGO має своїх приватних власників. Тільки в таких умовах буде зростати і наш продукт, і компанії, які працюють на цьому ринку. Це буде найкраще і для клубів, і для вболівальників. Тільки цей принцип допоможе нам стати успішними, а не коли хтось отримає, ще й безкоштовно, монополію на такий ресурс, як чемпіонат УПЛ.
– Але, зрештою, якщо це допоможе УПЛ ТБ стартанути, розвинутися, нехай навіть у такому форматі співпраці з MEGOGO – може, це й на краще?
– Що у вашому розумінні означає «допоможе»? Будь ласка, конкретизуйте. Що допоможе нам? Допоможе взяти наш продукт безкоштовно і що зробити – показати в себе на платформі? Це допомога чи в чому вона має бути?
– Знову ж таки, наскільки я розумію, MEGOGO планує показувати не лише у себе, але й на інших майданчиках.
– Це не MEGOGO буде вирішувати, це будуть вирішувати клуби і УПЛ ТБ. Це ж не продукт MEGOGO, це продукт, який належить клубам. Так би правильно було, логічно?
– Логічно.
– Хай вони про це заявлять публічно, хай запросять інших учасників ринку. Якщо вони позиціонують себе драйвером цього процесу – хай зроблять так, щоб усі учасники ринку сіли за стіл. Хай усі сидять за круглим столом і думають над тим, як зробити цей продукт максимально привабливим, таким, що максимально продається, і на яких умовах це буде відбуватися через рік.
Тобто, скільки буде коштувати і як буде відбуватися підписка – по системі «Pay TV» чи по системі «Pay-Per-View». Це ж різні системи, і нам ніхто не пояснює, буде так чи так, хто на яких системах працює.
Якщо, наприклад, той же XSPORT запустить свою OTT-платформу – чому вони не можуть бути учасником цього процесу? Чому їм не віддати зараз права на тих самих умовах, на яких ми віддаємо їх MEGOGO? XSPORT теж має на сьогодні 6 мільйонів абонентів Т2 – це ж загальнодоступний ресурс?
Я не проти XSPORT в принципі, навіть якщо це пов’язані з одним клубом чи особою. Бо йде мова про те, що ми, як Ліга, генеруємо контент, і вони не впливають на редакційну політику нашого продукту. Вони просто цей продукт транслюють і дистрибутують. Це для нас було принципове питання, щоб жоден клуб чи стороння структура в інтересах якогось клубу, не мали впливу на редакційну політику, а редакційною політикою займалися компетентні люди під дахом УПЛ ТБ.
Тому я не проти MEGOGO. Просто я не хочу, щоб MEGOGO сприймало ситуацію, в якій опинилися клуби, ніби то їм «впало з неба щастя». Клуби на колінах, грошей нема, бідося страшна, продукт нікчемний, продукт знівельований. Ви розумієте, в яких умовах ми зараз створюємо УПЛ ТБ і як на це все дивлять інші акули ринку?
Через що ще ми не хотіли XSPORT? Якщо XSPORT запустить свою OTT-платформу тільки з 1 січня 2024 року, то їм треба мінімум три роки для того, щоб наростити кількість абонентів хоча б до 100 тисяч. В MEGOGO зараз є 3,5 мільйонів підписників, хоча інші учасники ринку називають значно скромнішу цифру. Тим не менше, вони привабливі для нас і цікаві, але не хочеться, щоб вони маніпулювали нами чи монополізували те, що їм не належить, а потім придумували якісь правила гри.
Давайте зараз домовимося про правила гри, давайте ви візьмете на себе якісь зобов’язання. Просто зараз зобов’язання мають тільки клуби – і фінансові, і виробничі. MEGOGO каже «ОК, ми подумаємо»
Артем Панченко постійно уникає відповіді на це пряме запитання, яке йому задавали я, Артем Гагарін, інші люди. «Ми подумаємо», «Ми будемо радитися», «В нас є вище керівництво» і таке інше.
Це речі, які мене турбують і які мені не дуже подобаються.
ЯК SETANTA ОБДУРИЛА КЛУБИ
– Я правильно розумію, що ця ситуація якимось чином перегукується, можна сказати, з тим, що було минулого року, коли ви вважали, що пропозиція Setanta також є такою, ніби вона хоче скористатися плачевним станом УПЛ?
– Звичайно. Вони нею скористалися. Ну ви ж бачите, ну по-чесному скажіть: вони скористалися цим? Вони пропонували 3,2 млн доларів на перший рік, 6 млн – на другий, 7 млн – на третій. З цих 3,2 млн половина мала бути витраченою на продакшн, а решта 1,6 млн – розподілена між клубами. Тобто, якби зайшло 16 клубів, то мало би бути 1,6 млн, зайшло 11 – мало би бути хоча б 1,1 млн з розрахунку по 100 тисяч на один клуб. Setanta, до речі, витратила набагато менше на продакшн, бо не було 16 клубів.
– Власне, цей нюанс найважливіший, що вони не отримали те, що хотіли.
– Будь ласка, ну не треба, це маніпуляція, Миколо. Навіть якщо права одного клубу коштують гривню. Вони коштують гривню чи не коштують?
– Коштують, звісно.
– Так заплатіть кожному клубу хоча б по цій гривні. А це було намахалово з боку Setanta. Просто намахалово і кидалово клубів.
– Але ж спочатку клуби зі свого боку не виконали зобов’язань?
– Та які клуби, до чого тут клуби? Setanta з ким підписувала угоду?
– З Лігою.
– Вони мали поставити вимоги Лізі. Якщо немає 16 клубів – ми не підписуємо. Але коли вони побачили, що є 11 клубів – вони ж підписали угоду?
– Наскільки я пам’ятаю, спочатку Ліга оголосила, що буде єдиний пул, всі 16 клубів.
– Ні, вони підписали договір не після того, як Ліга оголосила. Вони підписали його після того, як клуби передали права. В них були права 11 клубів. Вони знали, на що вони йдуть, якщо підписуються. Давайте чесно говорити. Нащо зараз маніпулювати й підміняти поняття? Розумієте, Миколо, вони свідомо йшли на це.
Їх же ніхто не ґвалтував і не змушував підписувати контракт на показ матчів з 11 клубів. Я вам скажу більше: вони вже тоді мали план не платити нічого.
– Ну, ОК, це вже минуле.
– Так, минуле, і я його ось так розумію і сприймаю.
буде бій
0 коментарів